forum I roku GP

FORUM I ROKU GP

Ogłoszenie

BY CZYTAC FORUM MUSISZ BYC ZALOGOWANY/A Administrator zwerywikuje autentycznosc i udostepni czytanie.

  • Index
  •  » Kolokwia
  •  » kolokwium - 4 i 5 (dwa w jednym) - Prawo 29.11.06 (materialy)

#1 2006-11-27 16:01:58

dolas

Administrator

1112578
Zarejestrowany: 2006-09-19
Posty: 67
Punktów :   

kolokwium - 4 i 5 (dwa w jednym) - Prawo 29.11.06 (materialy)

na tym kole bedzie :


- czynnosci prawne
- termin
- warunek
- przedstawicielstwo
- przedawnienie


to jest link do wyzej wymienionych zagadnien http://www.wsbw.pun.pl/viewtopic.php?id=29

a tutaj zrobilem skromny skrypcik tego calego badziewia (termin,warunek.przedawnienie,) brakuje tylko czynnosci prawnych i przedstawicielstwa, bo mi sie kurwa niechcialo i chuj haha

- Termin
To zdarzenie – przyszłe (w momencie zawarcia określonej umowy)
                         Pewne (w normalnym stanie rzeczy)

Zasady obliczania terminu:
-termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dni, jeśli początkiem terminu jest jakieś zdarzenie to nie uwzględnia się w obliczeniach dnia w którym to zdarzenie nastąpiło
-początek , środek i koniec przy terminach miesięcznych: początek -1 dzień miesiąca, środek- 15 dzień, koniec - ostatni dzień miesiąca
- jeżeli termin przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to termin upływa dnia następnego



-Warunek
To zdarzenie – przyszłe (w momencie zawarcia określonej umowy)
                         Niepewne ( nie zależy tylko od woli człowieka)


Rodzaje warunków:
-Rozwiązujący – określona umowa ustaje w momencie ziszczenia się warunku
-Zawieszająca – określona umowa zaczyna biec w momencie ziszczenia się warunku

Przeszkodzenie w ziszczeniu się warunku- jeżeli strona przeszkodzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego w ziszczeniu się warunku, następują skutki takie jakby warunek się ziścił



-Przedawnienie

Po upływie określonego czasu nie można występować do sądu aby w na drodze przymusu zmusić dłużnika do spełnienia swojego oświadczenia, po upływie tego czasu można jedynie liczyć iż dłużnik spełni oświadczenie dobrowolnie

Terminy przedawnienia
10lat – zasada ogólna
3lata – świadczenie okresowe i obrót profesjonalny (działalność gospodarcza)
-Niemożna w drodze umowy wydłużyć ani skrócić terminu przedawnienia
-Rozpoczęcie biegu przedawnienia rozpoczyna się wraz z końcem terminu wymagalności
-Wymagalność- termin świadczenia w umowie, termin świadczenia w wezwaniu wierzyciela
-przerwanie biegu przedawnienia: -wszczęcie postępowania przed sądem
                                                       - uznanie długu przez zobowiązanego
                                                       - wszczęcie mediacji
      Po każdym przerwaniu następuje ono na nowo
                                                   


a tu sa art. ktore nie zostaly wypisane w nowych kartach do samodzielnej nauki przez obywatela Roberta S.


- pozytywna strona prawa wlasnosci

(Art. 53. § 1. Pożytkami naturalnymi rzeczy są jej płody i inne odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy.

§ 2. Pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego.

Art. 336. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

- negatywna strona prawa wlasnosci

Art. 222. § 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.


- granice prawa wlasnosci


Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Art. 145. § 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.

Art. 146. Przepisy artykułu poprzedzającego stosuje się odpowiednio do samoistnego posiadacza nieruchomości; jednakże posiadacz może żądać tylko ustanowienia służebności osobistej.

Art. 147. Właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia.

Art. 148. Owoce spadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią jego pożytki. Przepisu tego nie stosuje się, gdy grunt sąsiedni jest przeznaczony na użytek publiczny.

Art. 149. Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.

Art. 150. Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Art. 151. Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.

Art. 152. Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.

Art. 153. Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między interesowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.

Art. 154. § 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

Ostatnio edytowany przez dolas (2006-11-28 21:45:49)

Offline

 
  • Index
  •  » Kolokwia
  •  » kolokwium - 4 i 5 (dwa w jednym) - Prawo 29.11.06 (materialy)
Wykladowcy i inni pracownicy uczelni nie maja prawa czytac tego forum, jest ono tylko i wylacznie na uzytek studentow i studentek I roku GP

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.immn.pun.pl www.simpleplan.pun.pl www.ekstraklasamanager.pun.pl www.techpoland.pun.pl www.mted.pun.pl